Evden Çalışırken Kullanabileceğiniz Ücretsiz Araçlar

Home Office Araçlar

Bildiğiniz üzere tüm dünya şu an koronavirüs olarak adlandırılan (COVID-19) ölümlere sebep olan bir virüsün sebep olduğu salgın hastalık ile mücadele etmekte. Ülkemizde de resmi makamlarca açıklandığı üzere şimdilik 18 vaka bulunuyor. Ancak bu salgın sadece sağlık alanında etki yapmamakta. Çok hızlı yayılan bir virüs olduğu için tüm alanlarda önlemler alınmakta. Örneğin dün alınan kararla okullar bir süreliğine tatil edildi, spor müsabakalarına seyircisiz oynama şartı getirildi ve bir çok etkinlik ertelendi. Tabi birçok şirket de bu noktada hem çalışanların sağlığı hem de bu durumu en zararsız şekilde atlatabilmek adına home-office çalışma şekline geçtiler. Ancak çoğu çalışan ya da kurum evden çalışma şekline çok aşina değil. O yüzden evden çalışırken kullanabileceğiniz ücretsiz araçlar listesini sizin için derledik.

Trello

Trello Tanıtım Videosu ve Kullanım Kılavuzu

Halihazırda Trello’yu kullanmıyor olabilirsiniz. Çünkü yöneticiniz sizin için gerekli görevleri tanımlıyor ve süreç takibini yapıyor olabilir. Ya da ofiste yöneticinizle yanyana oturduğunuz için sözlü takip yapabiliyorsunuz. Ama şu an evden çalıştığınız için tüm sürecin online olarak ilerlemesi gerekiyor. Hangi iş ne aşamada, neler yapıldı gibi sorunların tüm çözümünü Trello size sunuyor. Ayrıca farklı ekipler için farklı iş planı hazırlayarak  oluşturduğunuz panoları sadece o ekiple de paylaşabilirsiniz.

Slack

Slack Tanıtım Videosu

Eğer iç iletişimde farklı bir uygulama ya da program kullanıyorsanız geçiş zor olabilir ancak her haliyle iletişim için en iyi uygulamalardan bir tanesi. Belge ve fotoğraf gönderme gibi özellikleri ile de dikkat çeken Slack, her departman için farklı odalar kurmanızı ve kişilerin sadece izin verilen odaları görmelerine olanak sağlıyor. 

Google Dökümanlar

Online olarak erişim yapabileceğiniz Google Dökümanlar, aslında Microsoft’un Excel, Word, Powerpoint ürünleriyle neredeyse aynı. En büyük farkları online çalışmaları ve sizin kaydetmenize gerek kalmadan bulut tabanlı çalıştığı için tüm işlemlerinizi direkt olarak kaydetmesi. Ayrıca dökümanları ekibiniz ile paylaşabilir ve düzenleme yapabilme ve sadece görüntüleyebilme özelliği sayesinde nasıl görüntüleyeceğini de seçebilirsiniz. Google dökümanlar sayesinde Word, Excel, Powerpoint uygulamalarının çok benzerine online erişebilir ve anket çalışmaları düzenleyebilirsiniz.

Figma

Eğer tasarım yapmanız gerekiyor ve Adobe Photoshop kullanmayı bilmiyorsanız ya da o kadar detaylı bir programa gerek duymuyorsanız Figma tam size göre. Hem Canva’dan daha profesyonel olması, hem de Adobe programları kadar karmaşık olmamasından dolayı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Figma da bulut tabanlı çalıştığı için çalışmanızı dilediğiniz kişi ile görüntülemesi ya da düzenlemesi için paylaşabilirsiniz. Bu sayede tüm ekip ile online olarak temasta kalarak fikirlerini de almış olursunuz. Aynı zamanda Figma, UI/UX tasarımları için de oldukça kullanışlı bir uygulama.

Zoom

Zoom Tanıtım Videosu

Eğer toplantı yapmanız gerekiyor ancak tüm ekip kendi evlerinde çalışıyor ise kaliteli bir video konferans programına ihtiyacınız var demektir. Zoom sayesinde ekibinizle toplantılarınızı aksatmadan yapabilir, dilerseniz ekran paylaşımı özelliği sayesinde ekibinizin bilgisayarınızın ekranını görmesini sağlayabilirsiniz. Dilerseniz Zoom’u video konferans programı olarak değil, tele konferans programı olarak da görüntüsüz arama ile kullanabilirsiniz.

Todoist

Günlük, haftalık ya da aylık işlerinizi sıralayabileceğiniz ve altına detaylarını yazabileceğiniz bir iş takip uygulaması olan Todoist; görevlerinizin gözden kaçmamasına, daha iyi iş takibi yapılmasına olanak sağlıyor. Yaptığınız işleri bitirdiğinizde işaretleyip motivasyonunuzu da artırabilirsiniz. Aynı zamanda işlere deadline koyup, zamanı geldiğinde bildirim gelmesini sağlayarak bir hatırlatıcı olarak da kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak eğer evden çalışmak durumunda kaldıysanız ve ofisinizdeki disiplini koruyarak çalışmak istiyorsanız evden çalışırken kullanabileceğiniz araçlar listesini genişletebilirsiniz. Yukarıdaki her ürünün benzeri ya da ikamesi olmak ile birlikte bunlar bizim şahsen denediğimiz uygulamalar. Eğer aynı amaca hizmet eden daha iyi uygulamalar varsa yazabilirsiniz.

İşinizi bitirdiğinizde online platformlardan dizi izlemeyi düşünüyorsanız Mutlaka İzlemeniz Gereken BluTv İçerikleri’ne göz atabilirsiniz.

Yorum Yaz

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.*