Harçsız Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır? – 2020

Harçsız öğrenci pasaportu nasıl alınır?

Pasaport harç fiyatlarının günden güne giderek arttığı şu günlerde bir şekilde yurt dışına çıkmanın formülünü bulan öğrenciler için bu bedel çileye dönmüştü. Neyse ki artık Türkiye Cumhuriyeti pasaportunu 25 yaş altında olan tüm öğrenciler harç ödemeden alıyor. Harçsız öğrenci pasaportu nasıl alınır? Tüm detaylarıyla anlatalım.

Harçsız Öğrenci Pasaportu Nedir?

10 Şubat 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 25 yaşın altındaysa ve öğrenci ise pasaport harç bedelini ödemeden pasaport sahibi olabiliyorlar. Pasaport harçlarını düşününce öğrencileri oldukça rahatlatan bu karar ile birlikte kafalarda birçok soru da oluştu haliyle.

Kimler Alabilir?

Harçsız öğrenci pasaportuna başvurmak için 25 yaşından gün almamış olmanız ve aktif öğrenci olmanız gerekmektedir. Bu öğrencilik tanımına sadece örgün öğrencilik değil açık öğretim veya uzaktan eğitim gibi öğrencilik durumları da dahildir.

Fiyatı Nedir?

Harçsız öğrenci pasaport fiyatı 2020 için sadece defter bedelini kapsamaktadır. Yani pasaport fiyatlarında görebileceğiniz defter bedeli artı harç durumu 25 yaş altı öğrenciler için geçerli değildir. 2020 defter bedeli de 160,00 Türk Lirası olarak açıklanmıştır. Bu bedeli neredeyse tüm bankalardan yatırabilirsiniz. Akbank, Denizbank, İş Bankası, Ziraat Bankası, Yapı Kredi Bankası gibi aklınıza gelen tüm bankalardan bu işlemi yapabilirsiniz.

Harçsız öğrenci pasaportu 2020
Photo by Cynthia del Río on Unsplash

Nereden Alınır?

Pasaport işlemleri artık Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü tarafından yapılıyor. İlk önce parayı anlaşmalı bankalara yatırmanız ve ardından ilgili müdürlükten randevu almanız gerekiyor. Buraya tıklayarak randevu sayfasına ulaşabilirsiniz.

Hangi Belgeler Gerekli?

Öğrenci pasaportu alacağınız için haliyle öğrenci belgesi gerekiyor. Bunun yanında 2 adet biyometrik fotoğraf, kimlik ve yukarıda belirtilen defter bedelini ödediğinize dair banka dekontu da bulundurmanız gereken belgelerden. Varsa eski pasaportunuzu da götürmeyi unutmayın. Bu belgelerle birlikte randevu saatinizden 15 dakika önce ilgili Nüfus Müdürlüğü’ne giderseniz hızlıca halledebilirsiniz.

Ne Zaman Gelir?

Pasaport’a başvurduğunuzda genelde 7-10 iş günü içerisinde geleceği söylenmekle birlikte eğer ekstrem bir durum söz konusu değilse maksimum 5 gün içerisinde geliyor. Tabi yine de en kötü senaryo üzerinden plan yapıp erkenden pasaportu çıkarmakta fayda var.

Sonuç Olarak

Eğer yukarıdaki şartları karşılıyorsanız sırası ile aşağıdaki adımları izleyerek harç ödemeden öğrenci pasaportuna sahip olabilirsiniz.

  • Nüfus Müdürlüğünden online pasaport başvurusu yapın,
  • Bankaya defter bedeli olan 160,00 Türk Lirası’nı yatırın,
  • Öğrenci belgesi, 2 adet biyometrik fotoğraf, (varsa) eski pasaportunuz, nüfus cüzdanı, defter bedelini yatırdığınıza dair dekontu hazırlayın.
  • Başvuru yaparken randevu aldığınız saatte yine randevu aldığınız nüfus müdürlüğünde bulunun.

Sonrasında iş PTT’den gelecek olan kargoyu beklemeye kalıyor. Unutmayın 25 yaşınızı tamamladığınız gün pasaportunuzun süresi bitiyor. Örneğin; 7 Şubat 1994 doğumlu bir bireyin pasaportu 7 Şubat 2019 yılında geçersiz sayılıyor ve yeni bir pasaport alması gerekiyor.

    Yorum Yaz

    Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.*