İzolasyon Günlerinde Evde Spor Yapmak

evde spor yapmak

Koronavirüs pandemisi nedeniyle büyük bir çoğunluğumuz evlerimizdeyiz. Spor salonunda spor yapan ya da spora yeni başlayanlar için yazdığımız bu yazıda evde spor yapmak için kullanılabilecek uygulamalar ile birlikte evde nasıl düzenli spor yapabileceğiniz konusunda ipuçları yer almaktadır. Spor yapmaya karar vermek aslında bakıldığında çok kolay bir adımdır. Zor olan ise başladıktan sonra istikrarlı bir şekilde devam edebilmek ve düzenli olarak spor yapmaktır. Karantinaya geçiş yaptığımızda düzenimiz bozulmadan evde spor yapmak için birkaç önemli detay var. Bu detayları açıklamaya başlayalım.

1. Evde Sporu Zamanlamak

evde spor yapmak
Photo by Djim Loic on Unsplash

Evde spor yapmaya ilk başladığınızda gün içinde spor için bir saat belirlemeniz gerekir. Spor zamanı belirleyip ona göre öncesi ve sonrasında işlerinizi yemek düzeninizi, atıştırmalık zamanınızı düzenleyebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, ben kendim için spora en uygun zamanı öğlen 12:00 olarak belirledim. Kişiden kişiye ve yaşam tarzına göre bu zaman değişebilir. Önemli olan size en uygun olan zamanı seçmek. İlk başladığımda haftada 3 gün spor olarak belirledim. İkinci haftaya geçtiğimde hafta 4 gün evde spor yaptım. İkinci haftada spor yapmadığım 3 gün kaslarımı açmak için 7 dakikalık egzersiz yaptım. Bu şekilde haftada kaç gün ve günün hangi saatinde spor yapacağınızı belirlemek spor düzeninizi devam ettirmenizi sağlayacaktır. 

2. Evde Spor Yapmak İçin Yer Açmak

evde spor yapmak
Photo by Djim Loic on Unsplash

Evde spora nasıl yer açılır? Kendinizi iyi hissettiğiniz evin bir alanını spor yapmak için düzenleyebilirsiniz. Evinizin içindeki mini spor salonu gibi düşünebilirsiniz bu alanı. Matınızı oraya serip, evinizde bulunan spor yaparken kullandığınız aletleri de bir araya toplayabilirsiniz. Bu sayede orayı bir spor alanı olarak kabullenmeniz ve sahiplenmeniz daha hızlı olacaktır. Ayna karşısında bir yer olması, spor yaparken hareketleri doğru şekilde yapıp yapamadığınızı görmeniz açısından oldukça önemli. Dolayısıyla spor alanınıza bir boy aynası yerleştirmek iyi olabilir. Spora başlamadan önce spor kıyafetlerinizi giyin, suyunuzu ya da takviye içeceğinizi ve antrenman havlunuzu yanına alın. Tüm bunlar spora konsantre olarak başlamanızı sağlar. Hatta spor yaparken tam karşınıza motive olduğunuz bir sözü bile asabilirsiniz. Evde spor yaparken hareketli bir müzik de motive olmanızı sağlayacaktır. 

3. Evde Spor Yaparken Kullanılabilecek Uygulamalar

Evde spor yaparken takip edebileceğiniz bir programın olması gerekmektedir. Spor yapma amacınız kilo vermek, kaslarınızı geliştirmek, vücudunuzu şekillendirmek, hareketsizlikten oluşan kas ağrılarınızı azaltmak ya da kendinizi daha aktif ve enerjik hissetmek olabilir. Her amaca uygun ayrı bir spor programınız olmalı. Size uygun spor programı için akıllı telefon aplikasyonları kullanabilirsin. Bu telefon uygulamalarından Adidas Training ve Nike Training oldukça yeterli ve faydalı uygulamalar. Bu uygulamalar size uygun spor programını belirliyor. Uygulamalı videolar ile hareketlerin nasıl yapılacağını gösteriyor ve sesli asistan ile sizi motive ediyor. Bu uygulamalar sayesinde başarınızı takip edip, antremanınızı şekillendirebiliyorsunuz. Ayrıca kendi sayfanız ile diğer spor yapan kişilerle etkileşim kurabiliyorsunuz.

4. Yardımcı YouTube Kanalları

Evde sağlıklı ve düzenli bir şekilde spor yaparken YouTube kanallarından da yardım alabilirsiniz. Yogaya başlamayı düşünüyorsanız ya da yoga yapmaya evden devam etmek istiyorsanız Çetin Çetintaş’ın YouTube kanalını takip edebilirsiniz. Her seviyeye göre belirlenen dersleri izleyerek yoga yapabilirsiniz. Spor yaparken motivasyon amaçlı müzik dinlemeniz için Workout Music Service kanalı bu alanda oldukça başarılı. Aynı zamanda sürekli motive eden, konuşması ve müziği ile büyüleyen Leslie Sansone’nin kanalı ile birlikte de spor yapabilirsiniz.

    Yorum Yaz

    Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.*