Kaz Dağlarında Kamp Yapmak; Sen Mükemmel Bir Detaysın

Akaleos kamp

Hayatımda verdiğim en güzel kararlardan bir tanesiydi Kaz Dağlarında kamp yapmak. Türkiye’nin akciğeri ya da oksijen deposu olarak tabir edilen Kaz Dağları doğanın içinde kamp severlere müthiş alternatifler sunuyor. Yoga kampları, doğa yürüyüşleri, glamping gibi birçok seçeneği bu bölgede bulabilirsiniz.

Ulaşım

Kaz Dağları oldukça büyük bir alana yayılmış, oldukça büyük bir alan. Ben, Balıkesir üzerinden Edremit’e geçerek oradan Kaz Dağlarına vardım. İlk gittiğimde arabasız olarak gitmiştim ve BlaBlaCar kullanarak gittim. Otobüsle ya da herhangi bir şekilde Edremit ilçe merkezine ulaştıktan sonra ilçe merkezinden kalkan dolmuşlar ile Mehmetalanı köyüne ulaşmanız gerekiyor. (Bu arada köy meydanındaki kahvede mutlaka ayran içmelisiniz, nefis.) Köyden sonra yaklaşık olarak 3-4 kilometre kadar bir mesafe var kamp alanlarına. Köyden sonra kamp alanlarına kadar çok fazla tabela var bu arada. O yüzden köyden sonrası oldukça kolay.

Kaz Dağlarında kamp

İkinci gidişimde arabayla gittim. Önemli uyarı; sakın navigasyondan direkt olarak gideceğiniz kamp alanının adını işaretleyerek gitmeyin. Ben bu şekilde yaptım ve inanılmaz kötü bir yola girdim. Yollar o kadar kötüydü ki 10 km/sa üzerine çıkamıyordum araba ile. Sonra o kötü yolda araba arızalandı ve servis beklemek zorunda kaldım ki bu durum tam olarak dağın başında ve müthiş ıssız bir yolda oldu. Neyse ki teknik servis, açlık, tam hava kararırken dağ başında mahsur kalma, jandarmanın “çekici çağırın!” tavsiyeleri derken geceyi Akçay sahilde tamamlayıp ertesi sabah kamp alanına geçtik. 

Dolayısıyla navigasyondan şu rotayı izlemekte fayda var. Edremit – Mehmetalanı köyü – Akaleos kamp.

Akaleos Kamp

Kaz dağlarında kamp yaptığım iki seferde de Akaleos Kamp alanına gittim. Kamp alanını iki emekli öğretmen işletiyor. Son seferde gördüm ki personel alımı da yapmışlar ve biraz daha profesyonel bir kimliğe bürünmüşler ve gayet de güzel olmuş. Tatlı suyun kenarında, ağaçlar altında nefis bir kamp alanı Akaleos Kamp. Dilerseniz bungalov kiralayabilir, dilerseniz çadır kiralayabilir ya da kendi çadırınız ile boş olan yerlerde dilediğiniz yerde kampınızı yapabilirsiniz. Kişi başı 50 TL ücreti var kamp alanının, eğer öğrenciyseniz bunu mutlaka belirtin çünkü fiyat 40 TL’ye çekiliyor öğrenciler için.

Genel olarak gerçekten huzur dolup çıkacağınız bir kamp alanı burası. Bir kere kamp alanında kesinlikle telefon çekmiyor. Kamp alanın dışında yaklaşık bir iki dakikalık yürüme mesafesinde sadece konuşmaya yetecek kadar telefon çekiyor. Acil bir durum olduğunda ya da haber vermeniz gereken kişileri aramak istediğinizde buraları kullanabilirsiniz. 

Kamp alanında duş ve tuvalet mevcut. Kaldığım birçok otelden çok daha temiz tuvalet ve banyoları var. Bir kamp alanına göre beklentinizin çok üstünde olacağına eminim. Ayrıca arabası ile gidecekler için arabanızı park edebileceğiniz geniş bir kamp alanı da mevcut ki aracınıza uzak olmayan bir yere de çadırınızı kurabiliyorsunuz. Bu da küçük ama güzel bir detay.

Yakacak için kamp alanına girmeden sağdan soldan bir şeyler toplayabilirsiniz dilerseniz ama cüzi bir miktar karşılığında kamp işletmesinden de bir hayli fazla yakacak satın alabilirsiniz. Ayrıca kamp alanının girişinde sağda bulunan küçük bir büfe ve ortak kullanımlı mutfak, hızlı olunması gereken zamanlarda hayat kurtarabilir. Kahvaltıyı kendiniz hazırlamak istemiyorsanız büfeden sipariş verip kahvaltı konusunu halledebilirsiniz. Mutfakta da tüm temel eşyalar mevcut. Pişirme işlemini burada halledebilirsiniz.

Yüzme

Giderken mutlaka mayonuzu yanınızda götürmenizi tavsiye ederim. Tatlı suda yüzmek gerçekten çok keyifli, bu deneyimi ilk kez burada yaşadım ve bayıldım. Suyun biraz soğuk olduğunu bilmekte fayda var, bir rahatsızlığınız vs. var ise bunu da es geçmemek lazım. Yüzülebilen kısım çok büyük değil bu arada. Küçük bir iskele var ve iskeleden suya atlanılan yer yaklaşık 3 metre derinliğinde. Sağ ve sol tarafa gittikçe de derinlik gittikçe azalıyor. Bu arada iskelede durduğunuzda sağ tarafınızda görünen yere doğru ilerlerseniz sonunda şahane bir doğal havuz ile karşılaşıyorsunuz. Yolu biraz çetrefilli olsa da sondaki şahane doğal güzelliği görünce tüm zorlukları unutup anın keyfini çıkarmaya başlıyorsunuz. Eğer yüzmek istemezseniz kenarda bulunan kano aracılığı ile keyifli vakit de geçirebilirsiniz.

    Yorum Yaz

    Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.*